Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 18. března 2014

Černobílý Masaryk (1)

T. G. Masaryka známe z černobílých fotografií. Možná že existuje barevná fotografie či barevný obraz TGM, ale barvy černá a bílá byly zřejmě to, čím se chtěl odlišit od tehdejších monarchů v pestrobarevných uniformách. Je to hodně příznačné, černobílý byl i Masarykův život. Masaryk pečlivě dbal o svou tatíčkovskou pravdu. Pokud se ji někdo pokusil  zpochybnit, byl - a je doposud - umlčen, obviněn z pomluvy. 

Masaryk sympatizoval s bolševiky.
V květnu 1917 přibyl TGM do Ruska coby britský špion už ne se srbským cestovním pasem, nýbrž britským znějícím na jméno Thomas George Marsden. Byl zde i v době převzetí moci bolševiky a v té době nikdy nezpochybnil legitimitu sovětské moci. V  únoru 1918 prohlásil: „Řekl jsem spojencům otevřeně: Nebojím se vítězství bolševiků. Bolševická vláda je demokratická, socialistická.“

Historik Josef Pekař pak o něm napsal, že byl od počátku ruské revoluce „horlivým obhájcem bolševické revoluce všude tam, kde bolševici přístupu a sluchu neměli“.  V té době si Masaryk vymyslel existenci jakési Česko-Slovenské národní rady v Paříži. (Nic takového neexistovalo.) Ve svém memorandu odeslaném spojencům navrhoval uznání této Rady a zároveň uznání sovětské bolševické vlády.

Masarykova slabost pro bolševiky způsobila, že spojenci odmítli uznat jakoukoli českou radu. Masaryk si poradil, jednoduše otočil se na podpatku o 180 stupňů a souhlasil s vystoupením legií proti bolševikům. Po příjezdu do Prahy na konci roku 1918 se nechal slyšet, že nechtěl, aby byli bolševici poraženi, i když to bylo v silách čs. legií. Zdroj:T. Krystlík

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.